Objavljeno: 11. 02. 2020 - 10:53
Uspješno proveden trogodišnji program “Psihosocijalna rehabilitacija ovisnika”

Trogodišnji program "Psihosocijalna rehabilitacija ovisnika" financiralo je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a provodio se od 01.11.2016. do 31.10.2019. godine.

Rezultati:

• 166 korisnika uključeno u aktivnosti programa
  • Provodili smo individualna i grupna savjetovanja, motivacijske kolokvije, procjenu za ovisnike, odvođenje ovisnika u San Patrignano i četverogodišnji rehabilitacijski tretman u San Patrignanu.
  • 55 korisnika uključeno u program psihosocijalne rehabilitacije u San Patrignanu
  • Individualna savjetovanja i motivacijski kolokviji, priprema za život u terapijskoj zajednici, izrada procjene za svakog korisnika i prijevoz do San Patrignana.
  • 81 član obitelji uključen u programske aktivnosti
  • Grupni sastanci, motivacija i podrška tijekom boravka člana obitelji u San Patrignanu.
  • Podjeljeno je 12000 letaka s informacijama o programu, osvježena web stranica, uspostavljanje kontakata s novopridošlim ovisnicima
  • Volonterski rad
  • Umrežavanje s lokalnim dionicima - U provedbu programa uključivali smo lokalne dionike koji su prepoznali vrijednost i snagu San Patrignana. Ostvarena je trajna suradnja s Centrom za socijalnu skrb Split, Gradom Splitom i Splitsko-dalmatinskom županijom.
  • Jačanje kapaciteta udruge
  • U aktivnosti udruge u projektni tim uključeni su kao volonteri Marijana Josipović, magistra socijalnog rada i Maja Proso, magistra socijalnog rada i Voditeljica Odjela za djecu, mlade i obitelj Centra za socijalnu skrb Split.
  • Udruga je pojačala kapacitete i na informatičkoj opremi, uredskom namještaju i uredskom materijalu za radionice.
  • Održavanje predavanja za lokalne dionike o provedbi programa Psihosocijalna rehabilitacija ovisnika - 24.05.2019. u velikoj sali Centra za socijalnu skrb Split održano je predavanje za lokalne dionike o provedbi programa Psihosocijalna rehabilitacija ovisnika. Na predavanju su nazočili predstavnici Grada Splita na čelu s zamjenicom gradonačelnika Jelenom Hrgović Tomaš, Županije Splitsko-dalmatinske i Centra za socijalnu skrb Split zajedno sa 40 uposlenika stručnjaka lokalnih Centara za socijalnu skrb iz Omiša, Solina, Sinja, Kaštela, Korčule…
  • Financijska ušteda Ministarstvu, odnosno Državnom proračunu od 4.000.000,00 kuna

San Patrignano je danas jedna od rijetkih terapijskih zajednica koja ne «ubire» glavarinu za prihvat, smještaj i rehabilitaciju ovisnika nego sveukupne troškove rehabilitacije podmiruje iz svojih izvora. Za izračun uštede provedbom ovog programa uzet je broj od 30 korisnika u trogodišnjem boravku u San Patrignanu, a kao iznos glavarine 50.000,00 kn po korisniku godišnje. Kad se oduzmu uložena sredstva Ministarstva u ovaj program dolazimo do uštede malo veće od 4 milijuna kuna!