Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu

Objavljeno: 05. 09. 2023 - 7:19
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu

Tijekom travnja i svibnja odrađena su zadnja dva studijska posjeta San Patrignanu za stručnjake iz Hrvatske. U posjetu su sudjelovali predstavnici KBC Sestre milosrdnice, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, KBC Firule i Obiteljskog centra Split. Posjeti su trajali po tri dana gdje smo sudjelovali na predavanju dr.Antonio Boschinija o programu oporavka u San Patrignanu i prof.psih.Virgilo Albertinija na temu prihvati uključivanje korisnika u program oporavka. Obišli smo sektore i infrastrukturu zajednice, družili se i razmjenjivali iskustva sa korisnicima iz Hrvatske. Ovim posjetima zaključno sa 31. svibnja 2023. godine završio je trogodišnji program „Umrežavanje sa lokalnim dionicima i razvoj socijalnih usluga“ financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Tijekom provedbe ukljkučili smo 27 direktnih korisnika, 25 stručnjaka i odradili 7 studijskih putovanja. Predstavili San Patrignano lokalnim dionicima i upoznali ih s mogućnostima za njihove korisnike. Sa svim dionicima smo razvili suradnju na partnerskoj ili suradničkoj razini te smatramo da je program proveden kvalitetno i da se isplatio uloženi trud kroz odrađene aktivnosti. Veselimo se nastavku suradnje sa lokalnim dionicima.

Sudjelovala sam u studijskom posjetu San Patrignanu, organiziranom u svibnju 2023. god.Znala sam da je cilj tog puta povezivanje hrvatskih stručnjaka koji su na različite načine u doticaju s osobama s problemom ovisnosti i  upoznavanje s programom liječenja  navedene komune. Znala sam i da idem u Zajednicu s  respektabilnim obimom i uspješnošću funkcioniranja.

Radi toga sam poziv primila kao iznimnu stručnu priliku i svojevrsnu nagradu.

Predsjednik Udruge Siniša je putovanje organizirao tako da u svakom aspektu izrazi poštovanje prema nama članicama sedmeročlane ekipe koju je okupio, te da boravak u zajednici bude maksimalno iskorišten prema postavljenom cilju.

U Zajednici su nam, pored Siniše, vodiči bili korisnici došli iz Hrvatske a sada dobro prilagođeni stanovnici San Patrignana: mladić koji je savladao najteže razdoblje rehabilitacije nakon dugog i vrlo ozbiljnog „ovisničkog staža“ i mlada žena koja je sada vrijedna zaposlenica u programima komune. Oni su nam vrlo strpljivo i predano predstavili sve aktivnosti i infrastrukturu, te  otvoreno, toplo i iskreno govorili o osobnom iskustvu. Upoznale smo i brojne druge stanovnike komune, na vrhunski organiziranim radnim mjestima i tijekom zajedničkog objeda u impresivnoj blagovaonici koju zovu Salon.

Tako da je ozračje studijskog putovanja bilo  prijateljsko  uz brzo  povezivanje u  grupi nas posjetiteljica i domaćina. Zahvaljujući tome, informacije i uvide sam usvajala na više razina, uz dobitak na profesionalnom i osobnom planu.

 Razumijevanje paradigme  Zajednice i načina rada  kompletirano je u susretima s voditeljem  terapijskog programa dr Boschinijem i voditeljem odjela za prijem kolegeJ Albertinija.

Za završni osvrt koristim riječi našeg vodiča: „Top top top!“

Maja Lipanović

Obiteljski centar Splitsko-dalmatinske županije

Galerija fotografija

Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
Studijski posjeti lokalnih dionika San Patrignanu
 
  Novosti - Sve